Nabór TRWA! Zarezerwuj sobie miejsce
Koszt miesięczny (10 rat): 359 zł
Koszt semestralny: 1500 zł
Koszt roczny: 3000 zł
Koszt całkowity: 3000 zł
Czas trwania: 2-semestralne
Data inauguracji: 10.2025
Tryb: Studia niestacjonarne
Zapisy są prowadzone telefonicznie lub za pośrednictwem formularza online
Studia podyplomowe „Rolnictwo dla Absolwentów Kierunków Nierolniczych” oferowane przez Uczelnię Łukaszewski to unikalny program edukacyjny, który odpowiada na potrzeby osób pragnących zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnego rolnictwa. Program został opracowany z myślą o osobach niemających wcześniejszego wykształcenia rolniczego, a chcących profesjonalnie działać w sektorze rolnym lub agrobiznesie.
Absolwenci studiów podyplomowych, którzy ukończyli studia wyższe na kierunku innym niż rolnictwo, uzyskają kwalifikacje rolnicze do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, o których mowa w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą (Dz. U. z 2012 r. poz. 109; zm.: Dz. U. z 2019 r. poz. 837 oraz z 2022 r. poz. 2621.).
Dlaczego warto wybrać te studia?
Dzięki studiom na Uczelni Łukaszewski, słuchacze zdobywają nie tylko kompetencje, ale również pewność siebie w zarządzaniu gospodarstwem w dynamicznie zmieniającym się środowisku rolniczym.
Liczba godzin: 230
Liczba punktów ECTS: 35
Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności, które pozwolą na:
Jakie cele realizują studia podyplomowe? To pytanie często pojawia się w wyszukiwarkach, a odpowiedź jest prosta: Umożliwiają zdobycie zarówno kwalifikacji rolniczych, jak i praktycznej wiedzy pozwalającej skutecznie funkcjonować na współczesnym rynku rolnym. Dzięki Uczelni Łukaszewski każdy słuchacz może liczyć na kompleksowe przygotowanie do działania w sektorze rolniczym.
Do kogo są skierowane te studia? Studia zostały stworzone dla:
Czy studia te są odpowiednie dla mnie, jeśli nie mam wcześniejszego doświadczenia w rolnictwie? Tak! Na Uczelni Łukaszewski program został opracowany z myślą o osobach zaczynających swoją przygodę z rolnictwem. Kursy wprowadzają od podstaw w zagadnienia, takie jak produkcja roślinna i zwierzęca, organizacja gospodarstwa czy marketing produktów rolnych.
Kto prowadzi zajęcia?
Studia prowadzone są przez:
Dlaczego warto uczyć się od wykładowców na Uczelni Łukaszewski? Ponieważ łączą oni doświadczenie zawodowe z wiedzą naukową, co pozwala przekazywać praktyczne rozwiązania gotowe do zastosowania w codziennej pracy w rolnictwie.
dr n. ekon. Henryk Borko
Specjalista ds. ekonomii
Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie ekonomia. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Następnie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej [doktorat]. Autor kilkunastu książek poświęconych przedsiębiorczości i współpracy międzynarodowej, w tym:
Ekonomia transformacji – tranzytologia – dwa tomy – wyd. w j. rosyjskim – grudzień 2016 i luty 2019;
Gospodarki w dobie kryzysu ekonomicznego – spojrzenie retrospektywne– 2016;
Otoczenie międzynarodowe – szanse i zagrożenia dla gospodarek – 2016;
Borko H. (red. naukowa), Przemiany w gospodarkach – 2015;
Uwarunkowania rozwoju współczesnych gospodarek. Zasady ekonomicznego myślenia – 2014.
Autor publikacji o współpracy Polski z poszczególnymi krajami na gruncie gospodarczym. W latach 2000-2006 ekspert ds. rynków wschodnich UNIDO ITPO ONZ, autor poradników dla przedsiębiorców, zwłaszcza dot. rynków Wschodu (od Białorusi, Ukrainy, Mołdowy po Uzbekistan). Ekspert w b. Ministerstwie Gospodarki, b. Ministerstwie Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ds. programów unijnych – praktyczna ocena wniosków. Wyróżniony Nagrodą I Stopnia Rektora Szkoły Głównej Handlowej – nagroda zespołowa – za publikację poświęconą gospodarczemu sąsiedztwu Polski. Pięciokrotnie wyróżniony przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich dyplomem, medalem i tytułem – Publicysta Ekonomiczny Roku.
Wykładowca, dziekan, rektor w uczelniach – Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna, Warszawska Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Gliwicach,
Wykładowca: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa, Szkoła Głowna Handlowa. Prowadzenie prac licencjackich i magisterskich na I i II poziomie studiów.
Specjalizacja: finanse i ekonomia, biznes plan, handel zagraniczny, zarządzanie projektami, konkurencyjność przedsiębiorstw, internacjonalizacja firm.
Starszy specjalista do spraw analizy finansowej i zarządzania projektami innowacyjnymi. Instytut Technik Innowacyjnych EMAG – Sieć Łukasiewicz – Katowice.
mgr Sławomir Jeneralski
Absolwent Wydziału Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), rocznik 1985. Po studiach pełnił funkcję rzecznika prezydenta Bydgoszczy, a następnie związał się z Telewizją Polską, gdzie pracował zarówno w oddziale bydgoskim, jak i w centrali w Warszawie. W drugiej połowie lat 90. był jednym z głównych dziennikarzy TVP1 – prowadził Wiadomości, Monitor Wiadomości oraz prawybory we Wrześni, kierował też działem politycznym TAI.
W latach 2005–2007 sprawował mandat posła na Sejm RP V kadencji, wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2009 roku odmówił objęcia mandatu poselskiego VI kadencji.
dr inż. Joanna Pawlak
Adiunkt, Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Lublinie (aktualnie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie). Specjalizuje się w zakresie ekonomiki ogrodnictwa koncentrująca się na problematyce rynku rolnego, analizy ekonomicznej przedsiębiorstw ogrodniczych , a także funkcjonowaniu przedsiębiorstw i gospodarstw indywidualnych w Polsce. Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w kształtowaniu wiedzy akademickiej oraz poprzez uczestnictwo warsztatach, szkoleniach i kursach oraz studiach podyplomowych, związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, rachunkowością i doradztwem zawodowym, jak też praktyczne doradztwo w sektorze ogrodniczym. Posiada niezbędne kwalifikacje w sektorze i certyfikaty zawodowe, w tym specjalizacje z zakresu rachunkowości, podatków, zarzadzania zasobami ludzkimi i doradztwa zawodowego. Autorka i współautorka kilkudziesięciu oryginalnych publikacji naukowych, w tym 3 monografii, 4 rozdziałów w monografiach naukowych, licznych opracowań naukowo-badawczych, doniesień konferencyjnych i ekspertyz. Jej dorobek naukowy obejmuje interdyscyplinarne badania łączące aspekty ekonomiczne i społeczne z zagadnieniami rolniczymi i ogrodniczymi.
Prywatnie wykorzystuje bogatą wiedzę ogrodniczą i realizuje się w uprawie roślin zielarskich- pasjonuje się zielarstwem i ziołolecznictwem, zgłębiając wiedzę na temat właściwości roślin leczniczych oraz ich zastosowania w profilaktyce zdrowotnej.
Program studiów podyplomowych
ROLNICTWO DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKÓW NIEROLNICZYCH
Liczba godzin: 230
Liczba punktów ECTS: 35
Co zyskam jako absolwent tych studiów?
Absolwent kierunku „Rolnictwo dla Absolwentów Kierunków Nierolniczych” na Uczelni Łukaszewski:
Czy absolwenci znajdą pracę w sektorze rolnym? Tak! Wielu absolwentów znajduje zatrudnienie w agrobiznesie, firmach doradczych lub prowadzi własne gospodarstwa.
Dokument tożsamości – do okazania
Co otrzymam po ukończeniu studiów podyplomowych?
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane jest przez Uczelnię Łukaszewski w Warszawie, zgodnie z art.164 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz.1668 oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego – 19 września 2018 r. poz. 1791).
Kwalifikacje rolnicze są warunkiem koniecznym do utworzenia gospodarstwa indywidualnego w drodze nabycia nieruchomości rolnej oraz głównym kryterium dostępu do środków finansowych z pomocy krajowej i unijnej na utworzenie oraz rozwój gospodarstwa rolnego. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z technologiami produkcji roślinnej i zwierzęcej, paszoznawstwem, integrowaną ochroną roślin, rolą sektora bio- w gospodarce narodowej (bioekonomia/ biogospodarka), funkcjonowaniem agrobiznesu w warunkach społecznej gospodarki rynkowej, organizacją rynków rolnych, marketingiem artykułów rolnych, ekonomiką i organizacją rolnictwa, rachunkowością rolniczą oraz zarządzaniem agrofirmą.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi absolwent uzyskuje kwalifikacje rolnicze, poświadczone świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, pozwalające na zakup ziemi oraz ubieganie się o środki z funduszy i programów unijnych wspierających polskie rolnictwo.
Terminy zjazdów w roku akademickim 2025/2026
Studia podyplomowe
ROLNICTWO DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKÓW NIEROLNICZYCH 25L
Semestr letni:
Semestr zimowy:
Egzamin: 08.02.2026 r. godz. 09:15 – 10:00 na platformie TEAMS.
* Uczelnia zastrzega sobie prawo do zmiany programu studiów, harmonogramu zjazdów oraz wprowadzania zmian w planie zajęć.
Uczelnia
Łukaszewski
Rolnictwo dla Absolwentów Kierunków Nierolniczych
Rodzaj studiów: Studia Podyplomowe
Wyszukiwarka...
Polecane...
Studia Niestacjonarne, Zajęcia 100%